Projekt obejmował podniesienie wersji systemu ERP Infor LN, dostosowanego do specyficznych wymagań przemysłu obronnego, w spółce Mesko S.A. wchodzącej w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Decyzja o pozostaniu przy dotychczasowym systemie zostało podyktowane silną pozycją marki Infor na rynku oraz stabilnymi perspektywami rozwoju nowych funkcji, które odpowiadają potrzebom firm w tej branży.
Mesko S.A. jest czołowym polskim dostawcą uzbrojenia ze 100-letnim doświadczeniem produkcyjnym. Firma odpowiada na potrzeby Sił Zbrojnych RP, podmiotów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo państwa polskiego, jak również wojsk NATO w zakresie zaopatrzenia w amunicję i systemy rakietowe.
Współpraca Mesko S.A. z firmą Axians rozpoczęła się w 2013 r. i zaowocowała wdrożeniem systemu Infor LN w wersji FP3. System został z sukcesem uruchomiony w 2016 roku.
W związku z rozwojem firmy i w konsekwencji pojawieniem się nowych wyzwań biznesowych, w 2019 roku podjęto decyzję o wdrożeniu najnowszej wersji Infor LN. System zawiera zarówno technologie wspierające firmy produkcyjne w budowaniu przewagi rynkowej, jak i gotowy pakiet rozwiązań dedykowanych dla sektora zbrojeniowego.
Projekt obejmował kompleksową migrację danych razem z wymaganą parametryzacją i kastomizacją systemu. Kolejnym elementem była implementacja aplikacji Infor Factory Track oraz platformy Infor OS, dostarczenie scenariuszy testowych poszczególnych procesów, a także wypracowanie listy modyfikacji systemu, które były wymagane, aby odzwierciedlić w systemie specyfikę działalności firmy.
Korzyści dla Klienta:
- Stabilność globalnego producenta, zaufanie oraz pewność dalszego rozwoju systemu: firma Infor należy do top 3 dostawców systemów ERP na świecie.
- Wersja systemu Infor, która już w standardzie odpowiada na potrzeby sektora obronnego: projekt dał możliwość rozpoczęcia przez Mesko S.A. równoległych prac nad wdrożeniem światowych standardów Aerospace & Defense. Spodziewanym efektem, w miarę dalszego rozwoju systemu, jest zbudowanie platformy do transferu światowych standardów i najlepszych praktyk do spółki.
- Duży przełom w możliwościach śledzenia stanów magazynowych: dzięki funkcji blokowania i akceptacji stanu zapasu można zatrzymywać towary przed ich dalszym przetwarzaniem lub wysyłką. Pomaga to zapobiegać wydaniom wadliwych produktów do odbiorcy końcowego. Z kolei uruchomienie ODM (Object Data Management) umożliwia efektywne zarządzanie rysunkami technicznymi, certyfikatami jakości, specyfikacjami technicznymi i instrukcjami obsługi wraz ze śledzeniem zmian w dokumentacji i specyfikacji towarów.
- Zbudowanie elektronicznego przepływu zadań z eliminacją papieru dla procesów obiegu i akceptacji faktur zakupu oraz wniosków zakupu: użytkownicy systemu Infor LN mogą dzięki temu szybciej i sprawniej realizować zakupy i akceptować płatności. Wyeliminowano papierowe wydruki oraz skrócono czas akceptacji faktury i wniosku zakupu w wymienionych procesach.
- Jednoczesną korzyścią z wdrożenia aktualnej wersji systemu jest zapewnienie jego stabilnego utrzymania i rozwoju w kolejnych latach.
Wyzwania związane z wdrożeniem:
- Wdrożenie systemu Infor Factory Track w zakresie raportowania produkcji na kioskach.
- Integracja przy udziale firmy Unicard S.A. aplikacji Infor Factory Track z systemem kontroli dostępu, mapowanie pracowników między systemami Unicard i Time Track z synchronizacją danych.
- Parametryzacja platformy Infor OS razem z przeniesieniem funkcjonalności do modułu obiegu zadań.
Firma Axians przeprowadziła wdrożenie z aktywnym udziałem kluczowych użytkowników oraz zespołu IT Mesko S.A. Wykorzystano standardowe narzędzia dostarczone przez producenta oraz autorskie mechanizmy migracji opracowane przez Axians. W przypadku Factory Track i integracji z Unicard wykorzystano narzędzie Iridium Integrator dostarczane przez Iridium Communication Inc. Dzięki temu zapewniono bezpieczeństwo procesu oraz możliwość weryfikacji poprawności przeniesienia danych i dodatkowych rozwiązań.
Główne cele, które zrealizowano w ramach projektu:
Wdrożenie miało na celu optymalizację procesów realizacji produkcji i planowania z wykorzystaniem systemu Infor LN, w tym dostosowanie procedur obsługi do wymogów uruchomienia planowania, a także podniesienie jakości danych o zapasie i o planowanych terminach realizacji zamówień.
Projekt objął następujące procesy biznesowe:
- Produkcja;
- Planowanie;
- Rachunkowość finansowa;
- Rachunkowość zarządcza i controlling;
- Raportowanie.

Potrzebujesz więcej informacji na temat projektu?
Zostaw nam swój adres e-mail, a my prześlemy Ci więcej szczegółów.
