W 2021 roku polski sektor IT utrzymał tendencję wzrostową, osiągając przychody na poziomie 89 mld zł – to wzrost o 19 proc. w porównaniu z pandemicznym rokiem 2020. Axians uplasowało się w pierwszej dwudziestce najbardziej zyskownych przedsiębiorstw IT w Polsce.

W czerwcu 2022 roku redakcja Computerworld opublikowała trzydziestą edycję swoich zestawień „TOP200” pokazujących stan sektora IT w Polsce na podstawie wyników finansowych 367 firm. Mimo szybko rosnącej inflacji, która już w grudniu ubiegłego roku była na poziomie 8,6 proc., PKB wzrósł o 5,9 procent. Jak podaje redakcja, taka liczba to m.in. zasługa sektora IT, którego wartość na koniec roku wyniosła o 19 proc. więcej w porównaniu z 2020 rokiem.

Przewidywania dotyczące rozwoju segmentu usług IT na bieżący rok, mimo wojny za wschodnią granicą, wciąż są silne – z ankiety przeprowadzonej przez Computerworld wśród liderów IT wynika, że 49 proc. z nich sądzi, że tempo cyfryzacji w 2022 roku nadal będzie przyśpieszało, czyniąc z digitalizacji galopujące zjawisko. Nieco mniej, bo 47 proc., sądzi, że tempo zmian będzie wolniejsze, ale nadal odczuwalne.

Tylko co czwarta firma IT prognozuje, że w tym roku nie odczuje zmian w wartości zamówień lub że nastąpi ich spadek. Co więcej, dane Gartnera pokazują, że w 2022 roku wydatki przedsiębiorstw z całego świata na informatykę wzrosną o 5,1 proc., w sumie przekładając się na ok. 4,5 bilionów dolarów inwestycji w IT. Jednak, aby te pieniądze były mądrze spożytkowane, potrzebni będą czołowi specjaliści, którzy dopasują rozwiązania do potrzeb danego biznesu.

Co roku rankingi redakcji Computerworld niezmiennie potwierdzają silną pozycję Axians nad Wisłą – tegoroczna edycja nie jest wyjątkiem. Jak się okazuje, w zestawieniu firm informatycznych o największym zysku netto w 2021 roku Axians znalazło się na 19. pozycji, a wśród największych dostawców usług IT uplasowała się na 18. miejscu – tym samym niezmiennie mieszcząc się w TOP 20 najlepszych polskich biznesów IT. Firma stale również zwiększa wolumeny dostaw rozwiązań i usług IT dla sektorów takich jak: finanse i ubezpieczenia (23. pozycja), administracja publiczna i służby mundurowe (4. pozycja), transport, spedycja i logistyka (13. pozycja).

Znacząco wzrósł udział Axians na rynku rozwiązań i usług dla branży edukacyjnej oraz naukowo-badawczej (skok z 15. pozycji na 9.), jak również w sektorze utilities bez energetyki (skok z 16. pozycji na 7.). W rankingu dostawców dla sektora telekomunikacyjnego firma zajęła 18. pozycję.

Kluczowe realizacje z 2021 roku, które umożliwiły Axians utrzymanie pozycji rynkowej, obejmowały m.in projekty dla: Auchan Polska, Centrum e-Zdrowia, Centrum Informatyki Resortu Finansów, Centrum Zasobów Cyberprzestrzeni Sił Zbrojnych, Euronet Polska, Kaufland Polska,  Ministerstwo Finansów, Ministerstwo Sprawiedliwości, Polska Spółka Gazownictwa, Prokuratura Krajowa, czy Urząd Transportu Kolejowego.

Zobacz pozostałe aktualności