Uniwersytet Medyczny w Białymstoku (UMB) zakończył proces migracji swojego środowiska SAP on-premise do chmury SAP RISE. Axians jako partner technologiczny tego projektu, odpowiadał za kompleksowe przygotowania oraz przeprowadzenie migracji.

UMB to kolejna wiodąca uczelnia wyższa w Polsce, która powierzyła firmie Axians migrację do chmury SAP RISE. W pierwszym etapie współpracy z UMB eksperci Axians przeprowadzili m.in. szczegółową analizę, która była podstawą do przygotowania road mapy migracji dotychczasowego środowiska pracy w modelu on-premise do chmury SAP RISE. A w zaledwie cztery miesiące od podpisania umowy z uczelnią nastąpiło uruchomienie środowiska IT w chmurze. W dalszej współpracy Axians skoncentruje się na zapewnieniu wsparcia i dalszego rozwoju.

Projekt ten stanowi istotny element cyfrowej transformacji UMB, która stawia na innowacyjne technologie nie tylko w zakresie dydaktyki i badań wielkoskalowych, ale również w obszarze organizacyjno-administracyjnym uczelni.

75 lat tradycji i nowoczesne podejście uczelni

Uczelnia, założona w 1950 roku jako Akademia Lekarska w Białymstoku (późniejsza Akademia Medyczna), stanowi kluczową placówkę medyczną w północno-wschodniej Polsce. Aktualnie zatrudnia około 1 800 pracowników naukowych, a na 16 kierunkach medycznych studiuje już ponad 6 100 studentów i przeszło 150 doktorantów w Szkole Doktorskiej. W zakresie administrowania procesami UMB wyróżnia się spośród innych uczelni ścisłą współpracą z placówkami medycznymi i badawczymi. Oznacza to, że jego pracownicy dydaktyczni są jednocześnie praktykującymi specjalistami, a studenci odbywają zajęcia w rzeczywistym środowisku klinicznym.

Zakres umowy:

  • Dostawa środowiska SAP RISE
  • Migracja danych do chmury
  • Wsparcie użytkownika w pracy w obecnym systemie
  • Rozwój środowiska i wdrażanie nowych funkcjonalności wynikających z potrzeb klienta i zmieniających się uwarunkowań zewnętrznych

Kontrakt realizujemy wspólnie (formuła konsorcjum) z naszym wieloletnim partnerem biznesowym, firmą Quercus, która odpowiada za obszar HR. Jej zadaniem jest obsługa procesów kadrowo-płacowych, co dodatkowo usprawni zarządzanie zasobami ludzkimi na uczelni.

Kluczowe korzyści

Wdrożenie rozwiązania chmurowego SAP RISE przyniosło uczelni szereg korzyści. Szczególne znaczenie ma zwiększenie poziomu bezpieczeństwa dzięki zastosowaniu nowoczesnych mechanizmów ochrony danych, szyfrowania, backupów i monitorowania, a także regularnym aktualizacjom w zakresie bezpieczeństwa. Istotną korzyścią jest również skalowalność środowiska, która umożliwia dynamiczne dostosowanie zasobów do bieżących potrzeb – bez konieczności inwestowania w infrastrukturę fizyczną.

Z biznesowego punktu widzenia wdrożenie zapewniło większą elastyczność w zakresie implementacji nowych funkcjonalności. Uproszczona została również formuła zarządzanie zasobami IT, co pozwoliło odciążyć wewnętrzne działy IT.

Doświadczenie kontra wyzwania

W przypadku projektów takich jak ten realizowany dla Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku partner wdrożeniowy odgrywa kluczową rolę nie tylko w warstwie technologicznej, ale również organizacyjnej projektu.

Konsultanci zaangażowani w projekt swoje doświadczenie zdobywali głównie podczas realizacji wdrożeń w sektorze edukacji. Dzięki temu, korzystając z wypracowanych dobrych praktyk, byli w stanie skutecznie i sprawnie przeprowadzić każdy etap migracji.

Po stronie organizacyjnej zmierzyli się z takimi wyzwaniami, jak przejęcie systemu SAP od poprzedniego wykonawcy, zarządzanie otwartymi zgłoszeniami serwisowymi oraz zaplanowanymi pracami rozwojowymi. Choć wyzwania te często są marginalizowane, to odgrywają znaczącą rolę dla sukcesu całego projektu – każde z nich może bowiem stać się punktem krytycznym, który wpłynie na harmonogram lub jakość wdrożenia i „wywróci cały projekt do góry nogami” – dodaje Andrzej Ożóg, Dyrektor ds. Sprzedaży, Axians.

Zobacz pozostałe aktualności