W dniach 22-26 kwietnia odwiedzający jedne z największych targów dla branży przemysłowej- Hannover Messe 2024 mają szansę spotkać się z międzynarodowym zespołem ekspertów Axians. W hali 15 na stoisku G24, można zobaczyć jak odpowiednia integracja technologii operacyjnej (OT) z IT zwiększa wydajność, poprawia jakość i wpływa na zrównoważony rozwój biznesu.

Technologie operacyjne są krytyczne dla ciągłości biznesowej przemysłu, a bezpieczeństwo w tym obszarze powinno być bardzo istotnym elementem ekosystemu informatycznego każdej firmy. Rozwiązania OT skupiają się na wykorzystaniu sprzętu i oprogramowania w środowiskach produkcyjnych , w celu poprawy wydajności produkcji i bezpieczeństwa operacyjnego. Firma Axians jako jeden z największych integratorów IT, zapewnienia bezpieczne połączenie pomiędzy przemysłowymi rozwiązaniami operacyjnymi OT a technologią informatyczną. Jako jedna z największych firm ICT zabezpiecza i buduje przemysłowe sieci przewodowe LAN, sieci niskoprądowe czy Wi-Fi i zabezpiecza dostęp do nich z Internetu.

W tym roku obecność Axians na targach Hannover Messe skupia się na haśle „TO CONNECT OT”.

Podczas tegorocznych targów w Hannowerze na stoisku Axians zaprezentujemy m.in. case studies z obszarów sieci kampusowych 5G, infrastruktury telekomunikacyjnej oraz zabezpieczenia technologii operacyjnej.

Na stanowisku Axians można obejrzeć także model Lego przedstawiający cały zakład przemysłowy. Odwiedzający w pomniejszeniu mogą zobaczyć wysokie regały, przemysłową linię kolejową z placem budowy, zakład utylizacji odpadów, maszt transmisyjny 5G i IT/OT SOC (Security Operations Center). Poszczególne elementy modelu ilustrują różne realizacje z portfolio Axians – od infrastruktury telekomunikacyjnej po sieci czujników czy cyberbezpieczeństwo.

W Hannowerze Axians prezentuje rozwiązania i projekty zrealizowane dla klientów przemysłowych z Polski, Czech, Słowacji, Chorwacji, Niemiec i Szwajcarii.

Sieci przemysłowe

Wśród najważniejszych atrakcji na stoisku Axians znajdują się realizacje związane z 5G. Eksperci zademonstrują, jak zbudowana jest prywatna sieć kampusowa 5G dla przemysłu. W centrum uwagi znajdzie się model wieży M30 – tymczasowego masztu telefonii komórkowej, który można szybko i łatwo uruchomić. Wysokowydajna technologia bezprzewodowa umożliwia stabilną i bezpieczną pracę sieci nawet w złożonych środowiskach przemysłowych. Z łatwością przechodzi przez zbrojony beton, obejmuje duże obszary i jest szczególnie odpowiednia w tych aspektach Przemysłu 4.0, które wymagają dużej przepustowości lub minimalnych opóźnień. W modelu Axians Network as a Service, sieć kampusowa 5G jest również możliwa do wykorzystania w średnich firmach.

Dodatkowo we współpracy z firmą Energy Robotics, Axians zademonstruje robota inspekcyjnego, który autonomicznie porusza się po terenie zakładu. Może on niezależnie nagrywać wideo, odczytywać wartości z systemów i wykonywać inne zadania inspekcyjne. Robot jest połączony z siecią za pomocą technologii 5G i przesyła swoje dane do dalszych systemów informatycznych.

Innym przykładem połączenia rozwiązań OT i IT jest Brama IoT. We współpracy z CTHINGS.CO, nasz zespół zademonstruje, w jaki sposób różne czujniki mogą zostać podłączone do bramy IoT za pośrednictwem 5G.

Infrastruktura transportowa i infrastruktura sieci stacjonarnej

Oprócz sieci bezprzewodowych, firmy przemysłowe często potrzebują również infrastruktury stacjonarnej i infrastruktury ruchu. Odwiedzający targi mogą zapoznać się z projektem referencyjnym, który demonstruje, jak złożone aspekty należy wziąć pod uwagę w przypadku implementacji takiej infrastruktury. Projekt referencyjny pokazuje, jakie usługi świadczy Axians w zakresie konserwacji i napraw dla firmy chemicznej BASF. Usługi dotyczą kompletnego okablowania prywatnej linii kolejowej, w tym sygnalizacji, technologii sterowania i bezpieczeństwa, a także masztów oświetleniowych.

Zarządzanie odpadami i zrównoważony rozwój

Na naszym stoisku można także zobaczyć przykłady jak rozwiązania informatyczne mogą zoptymalizować zarządzanie odpadami i wspierać raportowanie zrównoważonego rozwoju – zgodnie z tegorocznym mottem targów Hannover Messe “Energizing a Sustainable Industry”. Jednym z takich rozwiązań są na przykład inteligentne pojemniki na śmieci, które pomagają firmom przewidzieć, kiedy należy je opróżnić. To możliwe dzięki czujnikom, które mierzą poziom napełnienia oraz identyfikują i dokumentują zawartość, a także jej pochodzenie.

Ponadto zainteresowani odwiedzający mogą skorzystać z tabletu XXL, aby określić swój ślad węglowy za pomocą interaktywnego pulpitu nawigacyjnego.

Cyberbezpieczeństwo w IT/OT SOC

Ponieważ ryzyko cyberataków wzrasta wprost proporcjonalnie do rozwoju sieci, procesowi cyfryzacji musi towarzyszyć holistyczna koncepcja bezpieczeństwa. Dlatego też na targach będzie można zapoznać się z ofertą Axians IT/OT Security Operations Center (SOC), które służy jako centralne centrum kontroli cyberbezpieczeństwa zarówno dla bezpieczeństwa IT, jak i OT. Dzięki SOC firma może szybko wykryć i powstrzymać zagrożenia w obu światach.

Specjaliści ds. bezpieczeństwa Axians pracujący w SOC zmniejszają obciążenie pracą wewnętrznych zespołów i znacznie zwiększają bezpieczeństwo. Na stoisku targowym eksperci z zakresu cyberbezpieczeństwa będą udzielać informacji na temat oferty Axians w tym obszarze.

Premiera raportu HPC

Kolejnym ważnym dla nas punktem programu targów Hannover Messe 2024 będzie opublikowanie White paper opracowanego wspólnie z agencją badawczą IDC. Raport ten pogłębia temat obliczeń o wysokiej wydajności (HPC). To technologiczny czynnik umożliwiający tworzenie rozwiązań opartych na danych w wielu branżach – od autonomicznych pojazdów i sztucznej inteligencji dla inteligentnych fabryk, przez inteligentną logistykę i kontrolę ruchu, po procesy badawcze i rozwojowe. W raporcie znajdą się miedzy innymi analizy obecnych trendów związanych z HPC oraz opis wdrożenia pierwszego chorwackiego superkomputera petaskalowego o nazwie „Supek”. Firma Axians wsparła ekspertów z Centrum Obliczeniowego Uniwersytetu w Zagrzebiu, oferując platformę HPC społeczności naukowej, która dzięki temu mogła przeprowadzić interdyscyplinarne badania w różnych dziedzinach takich jak chemia obliczeniowa, obliczeniowa dynamika płynów czy sztuczna inteligencja.

Jeśli odwiedzasz targi w Hannowerze koniecznie zajrzyj na stoisko marki Axians.

Zobacz pozostałe aktualności