Statystyki wskazują, że każdego roku około 60 tysięcy komputerów ulega awariom, których nawet najbardziej doświadczeni informatycy nie są w stanie odwrócić.

W takiej sytuacji zarówno prywatne osoby, jak i przedsiębiorstwa tracą dane cyfrowe o dużym znaczeniu. Robienie kopii zapasowych (tzw. backupów) to najprostszy sposób, by chronić biznes przed negatywnymi konsekwencjami związanymi z utratą istotnych dla działalności danych. Przypomina o tym Światowy Dzień Backupu, który od 2011 r. przypada na 31 marca.

Backup – odpowiednie zabezpieczenie danych

Każde przedsiębiorstwo powinno regularnie wykonywać kopie zapasowe zgromadzonych zasobów informacyjnych, by mieć pewność, że żadna awaria systemu, atak hakerski, wirus niosący duże szkody czy nawet przypadkowe skasowanie ważnych dokumentów bez możliwości przywrócenia nie będą miały negatywnych konsekwencji. Najczęstsze szkody wynikające z utraty danych to bezpośrednie straty finansowe, zastój w pracy, problemy prawne czy nawet w skrajnych wypadkach upadek firmy. Szczególnie poleca się zasadę 3–2–1 – dla najważniejszych danych tworzy się 3 kopie zapasowe na 2 różnych nośnikach, z czego 1 przechowuje się na wszelki wypadek poza biurem. Współcześnie na znaczeniu zyskują także bardziej zaawansowane systemy kopii zapasowych.

Pomoc profesjonalnego podmiotu

Zespół S&T zachęca do tego, by korzystając ze Światowego Dnia Backupu, sprawdzić, jakie praktyki ochrony swoich danych są stosowane w Państwa firmach. 31 marca to dobry dzień, żeby poświęcić chwilę i poszukać sposobów na to, jak udoskonalić procesy w tym zakresie. Jeśli chcesz wykonać profesjonalny audyt w tym obszarze, zapraszamy do współpracy z zespołem inżynierów S&T – jednym z najbardziej doświadczonych w Polsce w branży systemów IT. W ramach naszej działalności oferujemy usługę projektowania, wdrażania i utrzymywania systemów kopii zapasowych. Przy opracowywaniu architektury systemów backupu wykorzystujemy rozwiązania i narzędzie pochodzące od najlepszych światowych dostawców, a nasi specjaliści dysponują specjalistyczną wiedzą w zakresie wykorzystywania najnowszych technologii, co pozwala proponować naszym Klientom najlepsze rozwiązania dostosowane do ich potrzeb.

Zapraszamy do współpracy każdą firmę, która chce w odpowiedni sposób ochronić siebie przed negatywnymi konsekwencjami związanymi z utratą istotnych danych.

Zobacz pozostałe aktualności